Zarządzenie Nr 1/2014 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolonowskiem z dnia 19.03.2014 r. w sprawie wprowadzenia Procedury postępowania w przypadku konieczności zastosowania art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.)

 

Zarządzam co następuje:

§ 1. Wprowadzam Procedurę postępowania w przypadku konieczności zastosowania art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez pracowników socjalnych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolonowskiem, stanowiącą załącznik do niniejszego Zarządzenia.

§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega publikacji na podmiotowej stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Kolonowskie.

 

Załącznik do zarządzenia Nr 1/2014 z dnia 19.03.2014 r. Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolonowskiem

Procedura postępowania w przypadku konieczności zastosowania art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez pracowników socjalnych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolonowskiem

§ 1. W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe (tj. w godzinach swojej pracy i zgodnie z warunkami określonymi w umowie o pracę wynikającymi z Kodeksu pracy) ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej nie zamieszkującej wspólnie osoby najbliższej (osoba najbliższą jest: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu), w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Do podstawowych zadań pracownika socjalnego należy przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad taki przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu, w dniach roboczych, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej.

§ 2. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem w trakcie wykonywania obowiązków służbowych rozpoznaje zagrożenie życia/zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie:

1.) jeżeli pracownik socjalny w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych stwierdzi bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia dziecka, związane z występowaniem w tej rodzinie przemocy w jakiejkolwiek formie, ma prawo zabrać dziecko z miejsca zdarzenia;

2.) informacje o fakcie przemocy w rodzinie mogą pochodzić również z innego źródła np. z informacji innych osób. Może to być również powiadomienie złożone przez Policję w godzinach pracy Ośrodka;

3.) przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych w szczególności narażające się te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

§ 3. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem wykonuje czynności związane z odebraniem dziecka wyłącznie przy asyście funkcjonariuszy Policji i przedstawicieli ochrony zdrowia (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka).

§ 4. W przypadku zdiagnozowania bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik wzywa na miejsce funkcjonariusza Policji i przedstawiciela ochrony zdrowia. Wezwanie funkcjonariusza może mieć formą dowolną, np. zgłoszenie osobiste, lub telefoniczne pod numery alarmowe.

§ 5. Pracownik socjalny zobowiązany jest wstrzymać się z podjęciem jakichkolwiek czynności do czasu przybycia na miejsce Policji i przedstawiciela służby zdrowia. Rola Policji przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny polega m.in. na zapewnieniu bezpieczeństwa osobistego uczestnikom tej czynności, czyli dziecku i pracownikowi socjalnemu, oraz zapewnieniu pracownikowi socjalnemu i innym służbom (przedstawicielowi służby zdrowia) dostępu do miejsca wykonywania obowiązków służbowych i porządku w tym miejscu.

§ 6. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem wspólnie z funkcjonariuszem Policji i przedstawicielem służby zdrowia podejmuje decyzje w sprawie odebrania dziecka. Ocena sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko, a zwłaszcza czy występuje bezpośrednie zagrożenie jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie, jest dokonywana kolegialnie. Każdy z obecnych prezentuje stanowisko zgodne z wykonywanym zawodem i wiedzą.

§ 7. Policja na wezwanie pracownika socjalnego udzieli mu pomocy w wykonywaniu czynności, między innymi ustala adres najbliższej osoby wspólnie niezamieszkującej, rodziny zastępczej/placówki opiekuńczo wychowawczej, w której umieszczone zostanie dziecko.

§ 8. Policja na wezwanie pracownika socjalnego podejmie próbę usunięcia z miejsca osoby przeszkadzające w wykonywaniu czynności.

§ 9. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem może zwrócić się o pomoc do innych służb/instytucji.

§ 10. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem/funkcjonariusz Policji pouczy rodziców/opiekunów o prawie złożenia zażalenia do sądu opiekuńczego na odebranie dziecka. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego, lub funkcjonariusza policji, którzy dokonali odebrania dziecka.

§ 11. Pouczenie o możliwości złożenia zażalenia w sytuacji odebrania dziecka, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Pouczenie to wręcza się rodzicom/opiekunom na piśmie.

§ 12. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem winien uzyskać na piśmie od przedstawiciela służby zdrowia informację o stanie zdrowia dziecka, stwierdzającą czy dziecko można umieścić u osoby najbliższej wspólnie nie zamieszkującej/rodzinie zastępczej/placówce opiekuńczo-wychowawczej, czy też występuje konieczność przewiezienia dziecka do odpowiedniej placówki opieki zdrowotnej.

§ 13. Fakt pozostawienia dziecka u osoby wspólnie niezamieszkującej/rodziny w placówce opiekuńczo wychowawczej musi zostać potwierdzony stosownym oświadczeniem. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2.

§ 14. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich Wydział III Rodzinny i Nieletnich, nie później niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 3.

§ 15. Będący na miejscu funkcjonariusz Policji sporządza szczegółową notatkę z przebiegu zdarzenia, którą przekazuje do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich Wydział III Rodzinny i Nieletnich, a jej kopię przekazuje do MGOPS w Kolonowskiem.

§ 16. Pracownik socjalny MGOPS w Kolonowskiem/funkcjonariusz Policji niezwłocznie przekazuje do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich Wydział III Rodzinny i Nieletnich ewentualne zażalenie rodziców/opiekunów dziecka.

§ 17. Wykaz rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych zawiera załącznik nr 4.

 

Załącznik nr 1 do procedury

Pouczenie o możliwości złożenia zażalenia w sytuacji odebrania dziecka Kolonowskie, dnia……………….....,godz. ……………….. …………………………………………… (imię i nazwisko pracownika socjalnego, funkcjonariusza policji) Pouczenie Pouczam Panią/Pana/Państwa ………………………………………………………………………………………………… (imię i nazwisko przedstawiciela/li ustawowych lub opiekunów faktycznych) zam. ………………………………………………………………………………………………… legitymujących się ………………………………………………………………………………………………… (nr i seria dokumentu) że na czynność odebrania małoletniego dziecka …………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………. (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia) w dniu …………………..o godzinie …………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………… (podać adres wykonania czynności) Przysługuje prawo do złożenia do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich Wydział III Rodzinny i Nieletnich ul. Opolska 11, 47-100 Strzelce Opolskie, zażalenia na dokonaną czynność odebrania dziecka.

Uwaga:

a) W zażaleniu można domagać się zbadania przez sąd zasadności i legalności odebrania dziecka oraz prawidłowości jego dokonania.

b) Zażalenie można wnieść bezpośrednio do sądu lub za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W przypadku złożenia zażalenia za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza policji zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego. …………………………………. (podpis osoby wykonującej odebranie) Zapoznałam/łem się z treścią pouczenia. ……………………………………. …………………………………….. (miejscowość, data) (podpis/y osoby/osób pouczanej/ych)

 

Załącznik nr 2 do procedury

Oświadczenie o powierzeniu dziecka odebranego przez pracownika socjalnego Kolonowskie, dnia …………………………., godz. ……………… ……………………………………………………... (imię i nazwisko osoby, której powierzono dziecko) …………………………………………………………………. (adres) …………………………………………………………………. (nazwa placówki lub seria i nr dowodu osobistego) Oświadczenie Oświadczam, że w dniu ……………………..o godz. …………w ……………………………. pracownik socjalny ……………………………………………………………. w asyście (imię i nazwisko pracownika socjalnego) policjanta ……………………………………………………………………………………….. (imię i nazwisko policjanta stopień służbowy) przekazał pod moją opiekę, do czasu wydania przez sąd opiekuńczy orzeczenia w sprawie, małoletniej/ego: 1. ……………………………… ……….ur. …………………………………………… 2. ………………………………………..ur. ……………………………………………. 3. ………………………………………..ur. ……………………………………………. 4. ………………………………………..ur. ……………………………………………. …………………………………………………………. (podpis osoby odbierającej dziecko od pracownika socjalnego)

 

Załącznik nr 3 do procedury

WZÓR zawiadomienie składanego do Sądu Rejonowego przez pracownika socjalnego MGOPS w Kolonowskiem Kolonowskie, dnia ……………………………. SĄD REJONOWY III WYDZIAŁ RODZINNY I NIELETNICH UL. OPOLSKA 11 47-100 STRZELCE OPOLSKIE ………………………………………. (imię i nazwisko pracownika socjalnego) Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy

Społecznej w Kolonowskiem ul. Ks. Czerwionki 39 47-110 Kolonowskie …………………………………………. …………………………………………. …………………………………………. …………………………………………. zam. ………………………………………………………………………………………. (imię, nazwisko i adres małoletniego/małoletnich) ………………………………………….. ………………………………………….. zam. ………………………………………………………………………………………. (imię, nazwisko i adres rodziców/opiekunów małoletniego/małoletnich)

 

Załącznik nr 4 do procedury

Wykaz rodzinnych domów dziecka i placówek mogących przyjąć do pieczy zastępczej odebrane dziecko 1. Zawodowa rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego- P.Dorota i Grzegorz Bisz zam. Jemielnica, ul. Gajdowe 10a. tel. 2. Placówka Opiekuńczo Wychowawcza, Wielofunkcyjna - Dom Dziecka w Krasnym Polu , Krasne Pole 20b 48-100 Głubczyce tel. (077) 48 57 883